Názory a komentáře

Pláč studentů aneb Zasraná maturita a zasranej Cermat!

11. dubna 2019 v 17:24 | Igor Mrva
Ač to běžně nedělám, veškerý humbuk, týkající se maturitních slohovek z češtiny, který se odehrává na Facebooku a na dalších sociálních sítích, mě donutil k sepsání tohoto vyjádření.
Předem vám chci předestřít, že rozhodně nejsem žádným zastáncem CERMATU. V mnohých věcech s ním nesouhlasím a tvrdím, že leckteré záležitosti zbytečně komplikuje, zavádí nesmyslná pravidla, limity a omezení. Například to, že slohové práce se nekontrolují na škole, považuji za bezúčelnou přítěž pro celou maturitu...

Ale teď k těm slohovkám. Ať už je CERMAT jakýkoli, pochybuji, že má zájem na tom, aby udělal maturantům ze života peklo. Naopak. Já říkám, že výběr témat byl skutečně dobře sestavený a především pestrý. Široký rozptyl námětů nabízel studentům celou škálu slohových útvarů a uměleckých žánrů. Pro ty, kteří neví - byly to: vypravování s hororovým námětem, článek do časopisu, zabývající se fenoménem fake news, líčení zimní krajiny, úřední dopis pro charitu, úvahu nad otázkou morálky a recenze na knihu z výběru povinné četby.

Absolutně bych nečekal, že se na sociálních sítích strhne taková lavina kritiky a pláče. Všichni vyšilují, jako by se po nich u maturitního slohu vyžadovalo sepsání traktátu, symbolistické básně v alexandrínu, nebo hrdinského eposu ve verších...
Nespočet studentů se na internetu vyjadřuje k tomu, jak byla témata komplikovaná, nesmyslná a těžká, že bylo na sloh málo času... a podobně. Vznikají mnohé memy, videa, rádoby vtipné komentáře, které se do výběru témat posměšně strefují... Kritici maturitních slohovek se navzájem plácají po ramenou, jak je to vlastně všechno chyba CERMATU a ani jim nedochází, že tím vlastně veřejně přiznávají svou blbost a neschopnost a ještě jsou na to div ne pyšní... Mnozí se snaží vypadat, jako někdo, kdo je vlastně na výši... Jakými bezduchými náměty nás, mladistvé intelektuály, CERMAT obtěžuje?! Nechci ti kazit radost, kámo, ale pokud nevíš, jak sepsat recenzi či úřední dopis, tak nemáš u maturity co dělat a neexistuje nic, co by tě opravňovalo kritizovat CERMAT.


Nerozumím tomu. Jsi Čech a chce se po tobě, abys napsal umolousaných 250 slov, při čemž máš na výběr ze šesti různorodých témat. Chodíš do školy, kde tě učitelé připravují na všechno, co tě u maturity může potkat, takže bys měl být schopný napsat úplně cokoli, i kdyby jsi dostal pevně stanovené jediné téma. Pokud toho nejsi schopný, není to chyba CERMATU, ale tvoje.

Začal jsem se tedy zajímat o to, jaké téma by bylo podle maturantů to pravé ořechové. Čím by jim udělal CERMAT největší radost? Zjistil jsem, že velká poptávka by byla po zprávě do novin. Upřímně řečeno... zprávu vám za 110 minut napíše i cvičený lenochod. A spoléhat se jen na to, že tam zrovna tenhle útvar bude... už to ukazuje, že nemáš u maturity co dělat. Opakuji, že jako student, který má pravidelné hodiny češtiny, musíš být schopný napsat všechno a poradit si s čímkoli, co tě potká, protože přesně na to tě ve škole připravují. A pokud jde o čas... Tak ty stížnosti taky moc nepobírám... za 50 minut jsem měl hotovo a dokonce i můj spolužák, který je úředně uznaným dys- hned v několika ohledech, stihl napsat slohovku za 120 minut.

Sice se vyjadřuji k letošním maturitám 2019, ale podobně bych mohl mluvit též o maturitách již uplynulých. Snad pokaždé se objeví nějací studenti, kteří si stýskají nad svým osudem a pláčou, jak je maturita těžká. Namátkou si vybavuji třeba ty scény okolo Jidáše nebo případ, kdy studenti nevěděli, co to je Zlatá kaplička. Je to pořád to samé... Pokud to nevíš, tak by ses za to měl stydět a ne svou nevědomost ještě roztrubovat do širokého okolí.

Zdá se mi, že úroveň maturity má strmou klesavou tendenci, stejně jako celé školství. Po studentech se chce stále méně a méně, aby je snad školní systém nezatěžoval, chudinky. Pořád si na všechno stěžovat, pořád všechno kritizovat, pořád si stýskat nad svým osudem... Já nevím, snad by bylo lepší stavět se ke věcem jako chlap a neutíkat před každou nepatrnou překážkou.

 
 

Reklama